Ячмінь – одне із найбільш поширених захворювань очей, яке знайоме майже 80% населення планети. Захворювання може виникати у людей різного віку, соціального статусу та способу життя. Ячмінь з’являється на верхньому або на нижньому повіці, на одному або на обох очах.
Незважаючи на широку поширеність, ячмінь – це не заразне захворювання, яке не вимагає серйозного лікування в разі своєчасного звернення за професійною лікарською допомогою.
Що таке ячмінь?
Очний ячмінь є гострим гнійним запаленням, яке найчастіше виникає внаслідок стафілококової інфекції. Захворювання, як правило, виникає гостро, іноді провокуючими факторами можуть бути переохолодження або застуда, також він може розвиватися у людей зі слабким імунітетом.
Лікуванням ячміню повинен займатися лікар. Ні в якому разі не можна чесати очі, видавлювати гнійний пухирець і самостійно без рекомендації фахівця підбирати очні краплі.
Види ячменя
Розрізняють два види очного ячменю:
Зовнішній ячмінь – це запалення волосяного мішечка біля кореня вій. На початку захворювання на повіках поблизу края з’являється почервоніння і припухлість, яка має назву інфільтрат (скупчення запальних клітин). Протягом декількох днів інфільтрат «дозріває», всередині нього з’являється гній, верхівка припухлості набуває жовтуватого відтінку. На 3-4 день ячмінь розкривається назовні, з нього виходить гній, після чого больові відчуття поступово вщухають.
Внутрішній ячмінь (іноді його помилково називають закритий ячмінь) – це запалення хряща навколо мейбомієвої залоз в товщі повіка. Болючий інфільтрат виникає на внутрішній поверхні повіка, гнійна головка формується протягом 2-3 днів від початку захворювання, на 3-4 день розкривається з боку кон’юнктиви. В подальшому на місці внутрішнього ячменю можуть з’явитися невеликі рубці.
В залежності від кількості інфільтратів (гнійних головок) виділять поодинокі і множинні ячмені. Виникнення множинного ячменю практично завжди супроводжується підвищенням температури тіла і загальним нездужанням, виникає на тлі зниження імунітету або інших системних захворювань. При виникнення таких ситуацій потрібно терміново звернутися до лікаря, щоб не тільки вилікувати ячмінь, але і запобігти розвитку серйозних ускладнень.
Залежно від характеру перебігу хвороби виділяють два види захворювання:
Гострий – гостре гнійне запалення (можна лікувати лише за порадами лікарів, які можуть правильно підібрати очні краплі, процедури та ін.);
Рецидивний – важливо виявити збудник і антибіотики, до яких він вразливий. Усунувши причину можна уникнути подальших рецидивів.
Причини виникнення ячменю
Причиною виникнення ячменю є бактеріальна інфекція. Її збудниками можуть бути:
Гноєрідні бактерії, частіше золотистий стафілокок і стрептокок;
Кліщ роду Демодекс, що мешкає на віях і вважається умовно хвороботворним паразитом.
Коли бактеріальна інфекція потрапляє в сальні залози або волосяний фолікул, їх робота порушується, тканини запалюються і в них починає накопичуватися гній.
Фактори ризику
Ячмінь з’являється у людей різного віку і способу життя. Але є фактори, що сприяють розвитку патології:
Знижений імунітет. В цьому випадку ячмінь може бути множинним.
Жирна шкіра.
Цукровий діабет.
Підлітковий вік – як правило, причина не в гормональних змінах, а у відсутності повноцінної гігієни, нестачі вітамінів і свіжого повітря.
Хронічні захворювання очей: блефарит (запалення краю повік), кон’юнктивіт (запалення слизової оболонки).
Тривалий або частий вплив низьких температур, сильне переохолодження.
Хвороби і патології ендокринної системи.
Хронічні хвороби системи травлення.
Алергічні реакції.
Порушення обміну речовин.
Авітаміноз.
Недотримання правил особистої гігієни.
Травми повік, в тому числі від звичайного розчісування.
Дешева або неякісна косметика, використання брудних косметичних інструментів.
Несприятлива екологічні умови.
Внутрішній або зовнішній ячмінь може розвинутися як по одній з цих причин, так і через їх комбінацію.
Симптоми ячменя
Рідко очний ячмінь не дає про себе знати і проявляється лише невеличкою припухлістю, яка не викликає ні фізичного, ні естетичного дискомфорту. Найчастіше він спричиняє масу незручностей, тому його легко діагностувати самостійно. Якщо почати лікування ячменю в перші ж години, можна зменшити запальну реакцію і прискорити одужання. Саме тому потрібно знати основні симптоми хвороби, котрі вказують що вам слід йти до лікаря.
До основних симптомів хвороби відносяться:
1. Поява на повіках болючих припухлостей, які нагадують прищик.
2. Почервоніння і набряклість повік.
3. Відчуття стороннього предмета в оці.
4. Сльозотеча.
Перші ознаки появи ячменю
На початку захворювання нижня або верхня повіка трішки набрякає, може свербіти, поблизу края повіки з’являється невелика припухлість і почервоніння. У цей час захворювання можна сплутати з алергічною реакцією, проявом втоми або іншою патологією, для якої характерні запалені очі. Приблизно через добу на краю повіка з’являється чітко виражений інфільтрат (хворобливе ущільнення, схоже на фурункул). На цьому етапі переплутати ячмінь з іншим захворюванням практично неможливо.
Як розпізнати ячмінь в перші години?
Зверніть увагу на колір шкіри повік: він змінюється, з’являється почервоніння, може запалюватися кон’юнктива оболонка. Про утворення зовнішнього або внутрішнього ячменя говорить і поява невеликого локального ущільнення на краю або товщі повіка. Іноді може виникати відчуття стороннього тіла в оці, сльозотеча.
Основні симптоми очного ячменю
Через декілька днів після появи перших симптомів на повіках на місці набряку з’являється ущільнення, схоже на прищ або фурункул. Біль стає сильнішим, може бути як ниючий, так і різкий. Повіко болить не тільки при дотику, але і при морганні або в стані спокою. Часто пацієнти стають більш чутливі до світла, відзначають сльозотечу. Внутрішній ячмінь не видно, але, як і зовнішній, він спричиняє значний дискомфорт. У важких випадках пацієнти скаржаться на загальну слабкість і нездужання, високу температуру тіла.
Лікування ячменя
У ряді випадків гнійне запалення краю повіки проходить самостійно: через 3-4 дні після утворення головки ячменя він проривається самостійно, гній виходить, запалення стихає. Але це не означає, що лікування ячменя не потребує уваги. Не варто чекати, що хвороба відступить без вашої допомоги.
Ячмінь на повіках: як лікувати і чи можна робити це самостійно?
Після появи ячменю і до візиту до лікаря на стадії розвитку хвороби (при лікування ячменю потрібно відвідати лікаря в будь-якому разі!) можна використовувати різні методи для покращення стану здоров’я і зовнішнього вигляду. Наприклад, після появи перших симптомів для прискорення дозрівання інфільтрату можна прикласти до ущільнення на повікові сухе тепло (наприклад, чисту фланелеву тканину або тканинний мішечок з підігрітою сіллю) хвилин на 10-15. Процедуру можна повторювати до 4 разів на день, але тільки до дозрівання фурункула (він стає м’яким, гнійна головка добре помітна). Потім від процедури слід відмовитися.
Протирати очі розчином календули або етилового спирту (70%) не рекомендується, хоч такі поради й досить популярні. Видавлювати нарив, розтирати його, намагатися самостійно видалити ячмінь також категорично забороняється, адже через надмірне кровопостачання повік і обличчя інфекція, що потрапила в кров, блискавично поширюється по всьому організму і може викликати сепсис. Це вкрай тяжке ускладнення,яке може призвести до летального результату.
Не можна проводити лікування ячменю народними засобами, наприклад, робити чайні примочки. Це неефективно, а іноді навіть провокує поширення інфекції, викликає інші негативні наслідки для здоров’я очного яблука.
Для лікування ячменю лікар може виписати якісні і корисні лікарські препарати. Наприклад, добре себе зарекомендувала тетрациклінова мазь, а також інші місцеві антибактеріальні препарати, вибір яких – величезний.
Лікувати ячмінь призначеними лікарськими засобами потрібно строго дотримуючись рекомендації лікаря та інструкції щодо їх застосування, інакше добитися швидкого усунення запалення і позитивного результаті не вийде. Обов’язково зверніть увагу на умови зберігання препаратів, їх потрібно чітко дотримуватися.
Не зайвим буде і зміцнення імунітету. Для цього підходять вітамінні препарати, вибір яких в аптеках також великий.
Ні в якому разі не відкладайте візит до лікаря у наступних випадках:
Поява множинного ячменю.
Погіршання загального стану, підвищення температури, появи слабкості і ін.
При збільшенні лімфатичних вузлів.
Гнійний прищик з’являється вже не перший раз. Лікар визначить причину запалення, а також дасть рекомендації або направить до інших фахівців, наприклад, ендокринолога, щоб оцінити стан імунітету, виключити цукровий діабет, перевірити кров на стерильність.
Захворювання з’явилося у маленьких дітей.
Методи лікування ячменю підбирає лікар, зазвичай це:
Лікарські препарати: краплі, мазі, пігулки.
УВЧ-терапія. Вплив високих температур прискорює процеси кровообігу, і гнійник швидше розкривається.
Хірургічне втручання. Воно необхідне якщо гнійне запалення занадто велике або в разі проведення неправильного лікування, яке призвело до ускладнень.
Як правильно лікувати ячмінь у маленьких дітей?
Діти регулярно труть очі брудними руками і люблять чесати очі, тому часто не вдається уникнути розвитку ячменю. При появі ознак хвороби, не займайтеся лікуванням самостійно, а зверніться до лікаря, навіть якщо вам здається, що хвороба може минути без лікарського втручання.
Лікарські засоби
Вирішили купити лікарські препарати? Вибір в аптеках великий, але потрібно пам’ятати, що підібрати оптимальний засіб може тільки лікар. В кожного препарату є свої нюанси: деякі засоби містять речовини, які не можна вживати під час вагітності або такі що не підходять дітям, деякі не підходять через спосіб застосування. Так, краплі можна використовувати в будь-який час дня, навіть на роботі, а мазь зазвичай закладають на ніч, так як це набагато зручніше. В деякі засоби входять компоненти, які можуть вплинути на увагу, затуманити зір, тому якщо ви водите автомобіль, працюєте з документами та ін., вони вам не підійдуть.
Не варто залишати поза увагою і форму хвороби: препарати для внутрішнього запалення можуть не підійти для зовнішнього і навпаки. Це пов’язано з тим, що в першому випадку ліки будуть безпосередньо контактувати зі слизовою оболонкою. Лікар знає ці тонкощі, тому довіртеся йому, а не займайтеся самолікуванням, щоб не спровокувати небезпечні захворювання очного яблука.
Що не треба робити?
До лікування ячменю потрібно ставитися відповідально. До повного одужання не можна користуватися косметикою і носити контактні лінзи. Вмиватися і промивати очі можна тільки фільтрованої або кип’яченою водою, перед цим потрібно вимити руки з милом. Рушник повинен бути чистим, його потрібно регулярно змінювати.
Хірургічне лікування
Лікування ячменю хірургічним методом не займає багато часу: фахівець розкриває нарив і промиває рану. Для швидкого загоєння, протидії інфекції, зняття больового синдрома та ін. лікар може призначати протизапальні препарати, антибактеріальні краплі і мазі. Також використовується медикаментозне лікування. Будь-яке недотримання рекомендацій лікаря може спровокувати поширення інфекції, тому до свого здоров’я треба ставитися серйозно. У деяких ситуаціях доводиться регулярно відвідувати лікаря до повного загоєння: хірург обробляє края рани і робить примочки. Це дозволяє уникнути рубцювання тканин повік і збереження їх естетичної краси.
Профілактика
Розвитку ячменю можна уникнути, якщо дотримуватися простих рекомендацій: не терти очі брудними руками, стежити за станом свого здоров’я і підтримувати імунітет, правильно харчуватися, приділяти належну увагу особистій гігієні, дотримуватися правил носіння контактних лінз, не купувати дешеву косметику, а вибирати якісні, індивідуально підібрані засоби.