Комп`ютерний зоровий синдром очей (КЗС) – проблеми з очима, які виникають через тривале використання мобільних телефонів, планшетів, ноутбуків, настільних комп’ютерів, телевізорів тощо.
Оскільки сучасні технології є невід’ємною частиною нашого життя, сьогодні більшість із нас проводить багато часу, дивлячись на екрани комп’ютерів, телевізорів чи смартфонів. Це спричиняє серйозне навантаження на наші очі та зір, а також викликає симптоми, як головний біль, сльозотеча, «пісок в очах», біль і почервоніння очей, а також напруга шиї та спини. Комп’ютерний зоровий синдром відноситься до стану, коли наші очі починають систематично викликати симптоми протягом певного періоду.
Працюючі дорослі не єдині, хто має справу з синдромом комп’ютерного зору. Навіть у дітей, які користуються планшетами, ігровими пристроями та іншими гаджетами, спостерігали посилення симптомів.
- Причини комп`ютерного зорового синдрому очей
- Дивлячись на яскравий освітлений екран, ви зменшуєте швидкість моргання. Це викликає сухість очей, що викликає такі симптоми, відчуття стороннього тіла, відчуття «піску в очах», почервоніння та хворобливість очей.
- Тривале споглядання для бачення поблизу призводить до спазму конвергенції малих очних м’язів, оскільки очі не пристосовані для тривалої роботи поблизу. Це викликає головний біль, а також іноді нездатність зосередитися.
- Навантаження очі є результатом неправильного розташування екрану комп’ютера чи столу, а також використання невідповідних стільців. Читання в ліжку з екранних пристроїв також викликає значні проблеми.
- Ви більш схильні до цього синдрому, якщо у вас вже є будь-яка сухість очей або якщо ви не носите окуляри належної міцності
- Ознаки комп’ютерного зорового синдрому можна поділити на дві групи:
Астенопічні скарги:
- Зниження гостроти зору вдалину і зблизька.
- Порушення акомодації.
- Двоїння.
- Швидке стомлення під час читання.
- Зміна форми та розмірів об’єктів.
- Зміна кольорового сприйняття.
- Порушення бінокулярного зору.
Очні скарги:
- Відчуття важкості.
- Жар у очах.
- Пісок в очах.
- Біль під час руху очних яблук.
- Почервоніння очних яблук.
- Сльозотеча.
- Світлобоязнь.
- Відчуття втомлених очей.
- Профілактика комп`ютерного зорового синдрому
Комп’ютерний зоровий синдром – це хвороба способу життя, тому її краще попередити, ніж лікувати. Незначні зміни способу життя гарантують, що ви зможете без наслідків використовувати сучасні гаджети без будь-яких проблем.
Зміни, якими необхідно доповнити своє життя, щоб уникнути синдрому, включають:
- Обмежте час перед екраном: переконайтеся, що ви контролюєте кількість часу, який ви проводите за екраном пристроїв, і спробуйте зменшити свою залежність від смартфонів та гаджетів.
- Забезпечте правильну поставу: переконайтеся, що клавіатура розташована так, щоб підтримувати зап’ястя, а екран комп’ютера розташований так, щоб ви могли дивитися на монітор. В оптимальному варіанті екран комп’ютера має бути на 15–20 градусів нижче рівня очей (приблизно 4–8 см), виміряно від центру екрана, і на відстані 50–80 см від очей. Не читайте з екрану пристроїв у ліжку або в напівлежачому стані
- Робіть відповідні перерви: не дивіться на екран без пауз. Не забувайте дотримуватися правила 20-20; робіть 20секундну перерву, щоб кожні 20 хвилин дивитися на предмети на відстані від 6 метрів.
- Не забувайте кліпати очима: оскільки кліпання допомагає перерозподілити сльозову плівку та запобігає сухості очей.
- Правильне освітлення: переконайтеся, що навколишнє освітлення належне, і не працюйте в темряві. Крім того, уникайте відблисків від екранів, регулюючи його яскравість і забезпечуючи правильне розташування освітлення.
- Носіть окуляри: переконайтеся, що ваші проблеми із зором вилікувані, і ваш рецепт на окуляри актуальний. Обмежте використання контактних лінз, оскільки вони посилюють сухість і напругу.
- Використовуйте зволожуючі краплі: використовуйте безрецептурні очні краплі, що не містять консервантів, щоб заспокоїти очі. Не займайтеся самолікуванням і не використовуйте стероїдні краплі, якщо це не призначено офтальмологом та будь які домашні засоби.
- Зверніться до лікарів МЦ «Інститут Зору»: якщо ваші симптоми не зникають, оскільки ці симптоми іноді можуть вказувати на інші захворювання, включаючи недіагностовані порушення рефракції.
- Лікарі МЦ «Інститут зору», які спеціалізуються на діагностиці та лікуванні комп`ютерного зорового синдрому очей:
- Мішенін Андрій Борисович: Лікар офтальмолог вищої кваліфікаційної категорії, Кандидат медичних наук. Дійсний член Європейського товариства катарактальних та рефракційних хірургів
- Лисенко Михайло Григорович: Лікар офтальмолог вищої кваліфікаційної категорії, Кандидат медичних наук, Доцент кафедри офтальмології НМАПО ім.П.Л.Шупика, Дійсний член Європейського товариства катарактальних та рефракційних хірургів.
- Романова Тетяна Олександрівна: Лікар офтальмолог вищої кваліфікаційної категорії, Кандидат медичних наук.
- Стрільчук Ігор Васильович: Лікар офтальмолог вищої кваліфікаційної категорії.
- Медведовська Наталія Володимирівна: Доктор медичних наук, професор, Лікар офтальмолог вищої кваліфікаційної категорії, Дійсний член Всеукраїнської Асоціації Офтальмологів, Асоціації Офтальмологів м. Києва.
- Запис на прийом в МЦ «Інститут зору»:
Зателефонуйте за номером, що зазначений на нашому сайті, щоб дізнатися про ціни на обстеження та лікування. Також ви можете скористатися кнопкою «Записатися на прийом» на нашому сайті, заповнивши форму з вашим ім’ям, номером телефону та метою обстеження. Наші співробітники зв’яжуться з вами найближчим часом, щоб обрати зручний для вас час для візиту. Наші професіонали з радістю вам допоможуть!