Катаракта – це патологія органу зору, яка проявляється частковим або тотальним помутнінням кришталика, розташованого між склоподібним тілом та райдужкою ока. Кришталик є анатомічною лінзою, яка здійснює заломлення променів з метою їх проектування на сітківку. Якщо кришталик мутніє, то порушується процес заломлення променів, що призводить до зниження гостроти зору або повна втрати зору.
-
Причини розвитку катаракти
У медичній практиці існує ризик розвитку катаракти в різних групах людей:
- 90% – особи похилого віку (вікова патологія);
- 4% – після отримання травми ока або голови (травматична);
- 3% – люди, які зазнали опромінення (променевий тип патології);
- 3% – новонароджені з несприятливою спадковістю або внутрішньоутробними порушеннями розвитку (вроджена).
Хоча катаракта частіше виникає у літніх людей, це не означає, що ця хвороба є виключно віковою. Є кілька чинників, які можуть сприяти її розвитку, таких як розлади ендокринної системи (цукровий діабет, порушення метаболізму), окремі форми авітамінозу, певні патології органу зору та довготривале прийняття деяких медикаментів.
-
Помутніння кришталика у літніх людей
Згідно зі статистичними даними, наданими Всесвітньою Організацією охорони здоров’я, близько 70% випадків виникнення вікової катаракти відбуваються у людей старше 70 років. Це свідчить про те, що зі збільшенням віку ризик помутніння кришталика значно зростає.
Проте, не дивлячись на ці дані, катаракта не є хворобою, що виникає лише у старших людей. Розвиток цієї патології пов’язаний не зі старінням, а зі змінами, що відбуваються в організмі з віком. Деякі з цих змін можуть настати вже в 40-50 років, але все залежить від індивідуальних особливостей кожної людини та її генетичних факторів.
У похилому віці основною причиною розвитку катаракти є зміни, що відбуваються в кришталику на біохімічному рівні. Цей процес є природним, тому кожна людина, до певної міри, схильна до розвитку катаракти.
-
Яка природа катаракти?
Для повного розуміння механізму розвитку захворювання катаракти необхідно усвідомити наявність білкових сполук в біохімічному складі кришталика. Ці сполуки мають певні фізичні, хімічні та біологічні властивості, які забезпечують прозорість кришталика.
Зі зростанням віку в організмі відбуваються зміни, які супроводжуються процесом денатурації білкових сполук. Це призводить до втрати вихідних властивостей білків через молекулярні перебудови. Білкова сполука в кришталику, яка піддається цим змінам, темніє подібно до яєчного білка під час його варіння. Цей процес є незворотним.
-
Ознаки катаракти
Основною клінічною ознакою катаракти є зоровий дефект, який супроводжується помутнінням кришталика і зниженням гостроти зору. Багато пацієнтів описують цей симптом, як погляд на світ крізь запотіле скло або туманну пелену. Інші симптоми катаракти включають розмитий або затуманений зір, зміну кольорів, появу коліс навколо джерел світла, чутливість до сонячного світла або яскравого світла, погіршення зору вночі, високу потребу в яскравому освітленні під час читання та нездатність окулярів покращити зір. Для самодіагностики лікарі рекомендують по черзі заплющувати очі і перевіряти зір окремо кожним оком.
Медичні фахівці з офтальмології включають до числа інших симптомів катаракти наступні прояви:
- Розмитість або затуманеність зору.
- Сприйняття кольорів у вигляді тьмяних і бляклих.
- Кільця навколо джерел світла.
- Чутливість до сонячного або яскравого світла.
- Погіршення нічного зору.
- Потреба в яскравішому освітленні під час читання.
- Відсутність ефекту від користування окулярами.
-
Як швидко дозріває катаракта?
Катаракта є патологічним процесом, який на ранніх стадіях розвивається повільно та не супроводжується клінічними проявами. Це може пояснюватися двома особливостями розвитку цієї хвороби: з одного боку, прогресування патології може тривати кілька років від моменту виникнення до появи перших ознак; з іншого боку, у більшості випадків помутніння кришталика спочатку виникає на його краях та перебуває поза оптичною зоною, тому зі зміною зорової якості може пройти певний період часу.
Процес прогресування катаракти до стадії, коли вона призводить до втрати зору, може зайняти кілька років. Протягом цього періоду зір поступово погіршується, і це призводить до розвитку перезрілої катаракти, коли у хворого залишається відчуття лише світла. Хворі можуть розрізняти, чи навколо них світло чи темно, але вони не бачать різних предметів. На фінальних етапах прогресування патології змінюється колір зіниці, що можна помітити навіть без спеціальних приладів. Зіниця може змінювати колір від чорного до різних відтінків білого або світло-сірого.
-
Діагностика катаракти
Використання сучасного обладнання та передових методів діагностики в Медичному центрі “Інститут Зору” дозволяє виявляти катаракту навіть на ранніх стадіях. Рекомендуємо звертатися до фахівців вже при перших симптомах захворювання, оскільки не варто чекати, доки катаракта “дозріє”.
Для точної постановки діагнозу на первинному консультативному прийомі лікарі виконують такі дослідження:
- біомікроскопія ока із застосуванням щілинної лампи;
- огляд очного дна і визначення внутрішньоочного тиску за допомогою сучасного обладнання;
- визначення гостроти і полів зору.
- для розрахунків параметрів штучного кришталика, який буде використовуватися при операції зі заміни природного кришталика в оці, застосовується обладнання світового рівня, що забезпечує точність і достовірність отриманих результатів.
-
Лікування катаракти
Сьогодні зазвичай здійснюється комплексним підходом, який поєднує медикаментозну терапію та оперативні методи. Хоча препарати, що використовуються, можуть уповільнити або тимчасово призупинити розвиток патологічного процесу, процес помутніння кришталика є незворотнім, і на сьогодні не існує ліків, які могли б повністю вилікувати катаракту.
Оскільки ультразвукова факоемульсифікація катаракти (ФЕК) є єдиним дієвим методом лікування, вона є однією з найбільш поширених і успішних процедур в офтальмології. Ця хірургічна процедура, що займає 15-20 хвилин, повністю безболісна і добре переноситься пацієнтами, оскільки проводиться під місцевою анестезією з використанням знеболювальних крапель. Більшість пацієнтів, які пройшли ФЕК, заявляють, що операція пройшла значно легше, ніж вони очікували.
Після операції пацієнти спостерігають поліпшення зірки та інші позитивні зміни, такі як підвищення соціальної активності, зменшення кількості стресових ситуацій, зниження ризику падінь та дорожньо-транспортних пригод завдяки поліпшенню реакції. Щорічно наші офтальмохірурги виконують понад 1 000 операцій з видалення катаракти в МЦ “Інститут Зору”.
-
Вибір технології корекції зору
Правильний вибір технології корекції зору та підбір інтраокулярної лінзи (ІОЛ) можливі лише за умови консультації з лікарем-офтальмологом. Існує кілька типів ІОЛ, зокрема:
- Монофокальні лінзи, які забезпечують найкращу якість зору на певній відстані (близько або далеко). Після імплантації монофокальних лінз пацієнти можуть потребувати окулярів для читання або для далекого бачення.
- Мультифокальні лінзи, які дозволяють пацієнтам добре бачити на різних відстанях (близько, на середніх відстанях та далеко) та зменшити або взагалі усунути необхідність у носінні окулярів після операції.
- Торичні лінзи, які дозволяють досягнути високої гостроти зору пацієнтам з катарактою, які також потребують корекції вихідного рогівкового астигматизму.
-
Протипоказання для видалення катаракти
Хірургічне видалення катаракти та заміщення кришталика інтраокулярною лінзою є єдиним ефективним методом лікування цього захворювання. Однак, існує низка абсолютних і відносних протипоказань, за яких проведення операції вважається неможливим:
- Інфекційні захворювання очей;
- Підвищений внутрішньоочний тиск у разі декомпенсованої глаукоми;
- Період вагітності та годування груддю;
- Загострення різних соматичних патологій;
- Важкі форми цукрового діабету;
- Онкологічні процеси, особливо ті, що супроводжуються формуванням пухлин і метастазів;
- Прогресування розсіяного склерозу до важких стадій.
-
Профілактика катаракти
Оскільки катаракта є частиною процесу старіння та її виникнення є результатом біологічних процесів, відомих на сьогодні, кожен в певній мірі схильний до розвитку цього захворювання. Для зниження ймовірності розвитку катаракти лікарі рекомендують:
- протягом життя користуватися якісними сонцезахисними окулярами, що захистять очі від негативного впливу ультрафіолету;
- харчуватися повноцінно та включати до раціону продукти, багаті вітамінами і мікроелементами, корисними для зору;
- відмовитися від шкідливих звичок, таких як паління, зловживання алкоголем та вживання наркотичних речовин;
- стежити за станом організму та вчасно лікувати патології ендокринної системи;
- якщо ваша професійна діяльність вимагає тривалого перебування за комп’ютером, робіть перерви для вправ для очей та користуйтеся спеціальними очними краплями. Крім того, щороку проходьте огляд у офтальмолога.
Рання діагностика захворювань очей – запорука успішного лікування!
Пам’ятайте, що ваш зір є безцінним!