Глаукома – це одна з основних причин сліпоти у всьому світі. Дослідження різних спеціалістів показують, що середня частота захворюваності на глаукому серед населення старше 35 років становить 1 на 40. В країнах Європи та США до 15% випадків повної сліпоти припадає на пацієнтів із цим захворюванням.
Незважаючи на те, що підвищений внутрішньоочний тиск (ВОТ) є типовим симптомом глаукоми, відомо, що не всі типи глаукоми супроводжуються високим ВОТ, і не всі особи з підвищеним ВОТ хворіють на Глаукому.
2. Група ризику
Певні фактори можуть зробити вас більш схильними до розвитку глаукоми, включаючи:
Вік понад 40 років
Спадкова схильність
Високий артеріальний тиск, діабет або хвороби серця
Підвищений тиск в оці (окулярний гіпертонус)
Відхилення у структурі зорового нерва, наприклад його розрідження
Травми ока
Тонка рогівка в центрі (прозора передня частина ока)
3. Ознаки та симптоми глаукоми
Перший симптом глаукоми, як правило, проявляється поступовою втратою периферійного зору, яка може перейти у тунельний зір. Зазвичай це не супроводжується болями або червонінням. Люди з глаукомою також можуть відчувати:
Важкість у фокусуванні на об’єктах
Світлозасліплення
Зменшена чутливість до контрасту
Знижена якість зображення
Об’єкти, які здаються темнішими, ніж зазвичай
Симптоми відкритокутової глаукоми
Відкритокутова глаукома розвивається без помітних початкових симптомів. Вона впливає на практично 90% пацієнтів із глаукомою. Сліпі плями у периферійному зорі з’являються лише з погіршенням хвороби.
Симптоми закритокутової глаукоми
Хронічна закритокутова глаукома розвивається повільно з часом і виникає внаслідок повільного закриття кута дренажу очей. Як і при відкритокутовій глаукомі, на початкових стадіях хвороби симптоми відсутні.
Проте гостра закритокутова глаукома виникає дуже швидко, супроводжується важкими симптомами і вимагає негайної медичної допомоги для збереження зору.
Якщо ви відчуваєте наступні симптоми, негайно зверніться до офтальмолога:
Сильний біль в очах або на чолі
Сильний головний біль
Червоніння очей
Розмитий або знижений зір
Ореоли або кольорові кільця навколо світла
Нудота
Блювання
Симптоми глаукоми з нормальним тиском
У людей з глаукомою з нормальним тиском спостерігається пошкодження зорового нерва, не зважаючи на нормальні показники тиску.
Експерти вважають, що глаукома з нормальним тиском розвивається у тих, хто має порушення кровообігу зорового нерва або слабкі структури в тканині зорового нерва.
Як і інші типи глаукоми, глаукома з нормальним тиском зазвичай не має симптомів на ранніх стадіях і втрата зору спостерігається на пізніших стадіях.
Симптоми вродженої глаукоми
Цей тип глаукоми рідкісний і присутній з народження, він виникає через неправильний розвиток дренажної системи ока.
Ознаки вродженої глаукоми:
Затуманені очі
Очі, які виглядають більшими, ніж зазвичай
Збільшена кількість моргання
Сльози без плачу
Чутливість до світла
4. Як діагностується глаукома?
Єдиний спосіб діагностикувати глаукому – це провести комплексне офтальмологічне обстеження з використанням неінвазивних досліджень.
Розширене обстеження глаукоми може включати:
Тонометрія для вимірювання внутрішньоочного тиску
Дослідження кута передньої камери (Гоніоскопія)
Оптично-когерентна томографія (OCT) для перевірки зорового нерва та сітківки
Вимірювання товщини рогівки (Пахіметрія)
Тест поля зору для перевірки периферійного зору (Переметрія)
5. Лікування глаукоми
Немає жодного засобу для повного вилікування глаукоми, проте за допомогою лікування та регулярних офтальмологічних обстежень можна запобігти пошкодженню зорового нерва та втрати зору, особливо якщо хворобу виявлено на ранній стадії.
Лікування, як правило, спрямоване на зниження внутрішньоочного тиску і може включати:
Рецептурні очні краплі: Щоденне використання цих очних крапель допомагає знижувати тиск в очах шляхом або зменшення кількості рідини, яку вони виділяють, або поліпшення її відтоку.
Пероральні лікарські засоби: Якщо очні краплі не допомагають знизити тиск в очах, може бути призначена пероральні ліки. Завжди повідомляйте вашого офтальмолога, якщо ви відчуваєте будь-які побічні ефекти, такі як печіння або червоніння.
Лазерна хірургія: Лазерна хірургія передбачає створення невеликих отворів у дренажній системі, щоб полегшити відтік рідини з очей.
Хірургічні втручання. Інколи для лікування глаукоми виникає необхідність сформувати новий канал для відведення водянистої вологи.
6. Профілактика глаукоми
Незважаючи на те, що глаукоми уникнути неможливо, ви можете керувати нею за допомогою лікарських препаратів та хірургічному втручанню. Раннє виявлення та діагностика є основою до запобігання втраті зору. Якщо у вас є спадкова схильність глаукоми або ви перебуваєте у високому ризику цього захворювання, будь ласка, запишіться на прийом на офтальмологічне обстеження в Медичний Центр «Інститут Зору» вже сьогодні, або зв’яжіться з нами, якщо у вас є питання або стурбованість щодо вашого зору.
7. Лікарі МЦ «Інститут зору», які спеціалізуються на глаукомі:
Мішенін Андрій Борисович – Лікар офтальмолог вищої кваліфікаційної категорії, Кандидат медичних наук. Дійсний член Європейського товариства катарактальних та рефракційних хірургів
Лисенко Михайло Григорович – Лікар офтальмолог вищої кваліфікаційної категорії, Кандидат медичних наук, Доцент кафедри офтальмології НМАПО ім.П.Л.Шупика, Дійсний член Європейського товариства катарактальних та рефракційних хірургів.
8. Запис на прийом в МЦ «Інститут зору»:
Зателефонуйте за номером, що зазначений на нашому сайті, щоб дізнатися про ціни на обстеження та лікування. Також ви можете скористатися кнопкою «Записатися на прийом» на нашому сайті, заповнивши форму з вашим ім’ям, номером телефону та метою обстеження. Наші співробітники зв’яжуться з вами найближчим часом, щоб обрати зручний для вас час для візиту. Наші професіонали з радістю вам допоможуть!